9 lutego 2018 roku to kolejna ważna data dla wszystkich miłośników sprzętu sygnowanego nadgryzionym jabłkiem. Wtedy właśnie miała oficjalna premiera pierwszego inteligentnego głośnika Apple, nazwanego przez producenta HomePodem. Na początku urządzenie zadebiutowało w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w kolejnych krajach zacznie być systematycznie udostępnianie w sprzedaży. HomePod ma już na rynku sporą konkurencję, między innymi Google Home Speaker oraz Amazon Echo, jednak zdaniem przedstawicieli Apple powinien zdeklasować swoich rywali, szczególnie jeśli chodzi o jakość dźwięku. Jego cena została ustalona na 349 dolarów, co jak na możliwości nie wydaje się zbyt wygórowana.

Parametry techniczne

HomePod przypomina trochę wyglądem kanciaste jajko, w niewielkiej obudowie inżynierom udało się jednak upakować mnóstwo podzespołów. Sprzęt jest niewielki, jego wymiary to zaledwie 17,2 cm x 14,2 cm. Zaskoczeniem  może być jednak waga, gdyż pomimo małych rozmiarów urządzenie waży około 2,5 kg. Znacznie ważniejsze od wyglądu jest jednak to, co znajduje się w środku, a pod tym względem HomePod prezentuje się doskonale. Dolna część to aż 7 wysoko- i średnio-tonowych głośników, generujących dźwięk we wszystkich możliwych kierunkach. Za niskie tony odpowiada specjalnie zaprojektowany głośnik niskotonowy, skierowany do góry. Wszystkie głośniki posiadają własne wzmacniacze i przetworniki, co umożliwia ich precyzyjne sterowanie. Całość uzupełnia 7 czułych mikrofonów, odpowiedzialnych za wyłapywanie wydawanych komend głosowych i analizę odbitych fal dźwiękowych. Za inteligencję głośnika odpowiedzialny jest procesor Apple A8, doskonale znany z Iphona 6.

Inteligentne rozwiązania audio

To, co przyświecało inżynierom Apple przy projektowaniu HomePoda, to uzyskanie dźwięku o maksymalnej jakości, bez żadnych kompromisów. Dlatego też za sterowanie poszczególnymi głośnikami odpowiadają zaawansowane algorytmy, na bieżąco analizujące muzykę i dopasowujące moc wiązek do panujących warunków. Już po postawieniu głośnika w nowym miejscu następuje skanowanie otoczenia i dopasowanie działania poszczególnych satelit, taka analiza odbywa się także w czasie słuchania muzyki. Za komunikację odpowiada asystent głosowy Siri, poza muzyką umożliwiający także obsługę newsów, przypomnień czy podcastów. Rozwiązania zastosowane w HomePodzie wspierają także Apple HomeKit, co pozwala na użycie tego urządzenia w inteligentnych systemach sterowania domem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *